Historia Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
W 1935 roku w Akron, Ohio (USA) spotka ło się dwóch mężczyzn Bill W. – makler giełdowy z Nowego Jorku i dr Bob S. chirurg z Akron. Obaj byli wówczas uznawani za alkoholików w beznadziejnym stanie. Próbowali różnych kuracji, przebywali kilkakrotnie w szpitalach – bez efektów. Odbyli ze sobą kilka rozmów, mówiąc tylko o swoim piciu, i ze zdziwieniem stwierdzili, że w ten sposób pomagają sobie i że zachowują abstynencję. Wkrótce odkryli także, że mogą poszukać innych alkoholików i (niezależnie czy przynosi to efekt u podopiecznych czy nie)szczera rozmowa z nimi pozwala im samym zachowywać trzeźwość. Gdy grono niepijących dzięki odkryciu Billa i Boba powiększyło się do kilkudziesięciu osób postanowili spisać swe przeżycia, by w ten sposób udostępnić je większej liczbie alkoholików.
W 1939 r. wydana została podstawowa książka wspólnoty – „Anonimowi Alkoholicy”. Tekst jej w znacznej mierze napisany przez Billa W. ukazywał sposób dzięki któremu zachowywało trwałą trzeźwość pierwszych 100 uczestników AA. W książce tej przedstawiono również historie osobiste pierwszych zdrowiejących tą metodą alkoholików. Wspólnota anonimowych alkoholików rozwijała się szybko, jednakże w miarę rozwoju pojawiało się wiele problemów, takich jak np. członkostwo zdobywanie i podział pieniędzy , stosunki międzyludzkie, kierowanie grupami, reprezentacja na zewnątrz. Z tych burzliwych, a czasem nawet smutnych doświadczeń, powstało 12 tradycji AA opublikowane w 1946 roku.
Obecnie AA istnieje w ponad 153 krajach świata. Do Polski informacje o AA były przemycane już od 1957 roku, jednak pierwsza grupa działająca wg. 12 tradycji powstała w 1974 roku w Poznaniu. Z biegiem lat powstają inne grupy AA już i poza Poznaniem, w innych miastach w całej Polsce. Obecnie w Polsce istnieje około 1800 grup (dane z 2002 roku). Pierwszy ogólnokrajowy zjazd aa z udziałem przedstawicieli 34 grup AA odbył się w październiku 1984 roku w Poznaniu, następny w Zawierciu w 1986 roku(140 grup AA). Trzeci zjazd AA przemianowany na kongres we Wrocławiu w 1988 roku (238 grup AA). Potem kongresy odbywały się w 1991 roku w Gdańsku, 1994 rokuw Krakowie i ostatni 1996 roku w Warszawie. W 1982 roku powstała tymczasowa służba anonimowych alkoholików, a następnie biuro usług ogólnych w Poznaniu. W 1993 roku zostaje przeniesione do Konina i funkcjonuje, aż do powołania w 1995 roku w Warszawie fundacji Pod nazwą „Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce”, obsługującej wszystkie grupy AA w Polsce. Obecne ukazujące się pismo „Zdrój”, które narodziło się w 1986 roku w wyniku połączenia wcześniej ukazujących się dwóch pism „Ruch Anonimowych Alkoholików”(1985) i biuletynu AA „Zdrój”(1986).